Yetişkinlerin onda üçü haberlerini hala Facebook’tan alıyor

Her ne kadar Facebook geçen yıl kullanıcılarına haberlere kolay erişim sağlamaktan uzaklaşmış olsa da görünüşe göre hala ABD’deki güncel olaylar için bir kaynak olmaya devam ediyor. Pew Research’e göre ülkedeki her on yetişkinden üçü hala düzenli olarak haberlerini Facebook’tan alıyor; Facebook, merkezin araştırmasına göre diğer tüm sosyal medya sitelerini geride bırakmış durumda. Listenin ikinci sırasında YouTube geliyor; ABD’li yetişkinlerin %26’sı haberleri video sitesinden alıyor, Instagram ise %16 ile üçüncü sırada yer alıyor. Haber söz konusu olduğunda ilk üçü kadar popüler olmasa da TikTok (%14), X (%12) ve Reddit (%8) aynı zamanda ABD halkı için haber kaynağı görevi görüyor.

Bir yıl önce Meta’nın artık yayıncılara içeriklerini Facebook’un Haber Sekmesinde yayınlamaları için ödeme yapmayacağı bildirildiğinde bir sözcü, “çoğu insan Facebook’a haber almak için gelmiyor” demişti.

Yetişkinlerin onda üçü haberlerini hala Facebook’tan alıyor

Ancak araştırmaya göre kullanıcıların %43’ü haberlerini hala platformdan düzenli olarak alıyor. Bu oran 2020’de %53 ‘tü. Bu arada, TikTok kullanıcılarının %43’ü de Facebook’tan haber aldıklarını söylüyor. Ancak çalışmadaki tüm sosyal ağlar arasında X, haber almak için web sitesine giden en yüksek kullanıcı yüzdesine (%53) sahip.

Araştırmaya katılanlara göre erkekler güncel olaylardan haberdar olmak için çoğunlukla Reddit’e güveniyor, ardından Twitter ve YouTube geliyor. Bu arada kadınlar en çok Nextdoor’dan gelen haberleri takip ediyor, bunu Facebook ve Instagram takip ediyor. Sonuç olarak, pek çok insan en son olayları ve ortaya çıktıkça yeni bilgileri okumak için hala sosyal medya web sitelerine bakıyor. Bu şirketlerin, artık haberlere odaklanmamaya karar verseler bile, platformlarındaki yanlış bilgilerin yayılmasını yakından takip etmeleri gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir