Türk dizilerindeki ‘tekin olmayan mahalleler’

Sina Koloğlu, ‘Arak ile Yabani nerede kesişiyor; yanan varillerin mahalleleri’ başlıklı yazısında şunları yazdı:

Bizim yerli dizilerde ‘tekin olmayan mahalleler’ hali ‘distopik’ bir atmosferde verilir. Gece yanan variller, köşe başında ya da kapı önünde oturan kötü bakışlı kadınlar ve adamlar, nerden geldiği belli olmayan bir duman… En çarpıcı örneği; ‘Çukur’. Yok böyle bir mahalle; her yer çete, her yer silah, damlarda koşuşturanlar… Şimdi Yabani var mesela. Sokak çocuklarının yaşamına dair izlenimler. Deniz kenarında yapım tarafından keşfedilen Boğaz’a nazır bir metruk mekan. Buraya çocukları koymuşlar, ateş yakılıyor, üst baş perişan dolanıp duruyorlar. Yabani, Cesur ve Asi’nin yaşadıkları ev ve mahalle. Çöp taşıyan çocuk figürü, yine garip bakışlı mahalleliler. Oturdukları ev ‘özenle’ harap hale getirilmiş gibi.

KARA’NIN MAHALLE DE ATEŞ YAKILIYOR

İkinci bölümü yayınlanan Arak dizisinde Kara’nın mahallesine ve geçmişine gidiyoruz. Zeynep’i (Öykü Karayel) mahallesine götürüyor. Karanlık isli puslu ve de dumanlı bir mahalle. Varillerde ateş yakan çocuklar var, karanlık yüzlü. Bir amca yerde fena öksürüyor ciğerleri yırtılıyor sanki, bir elinde şarap şişesi battaniyeye sarılı, günler sayılı… ‘Buranın adı Garip Çıkmazı, garibi fukarası burada yaşar’ diyor Kara. Mahallenin fakir olması ne kadar ‘unsur’ varsa yan yana koyulmuş ve bir dekor yaratılmış.

HOLLYWOOD’UN MİRASI; ARKA SOKAKLAR

Konuyu uzmanı popüler dizileri ilişkin yazıları kaleme alan Kocaeli Üniversitesi İletişim Bölümü Öğretim üyelerinden Mert Güven’e sordum. ‘Uzun süredir dizilerimizde mevcut. Hollywood sineması ile bizlerin hafızasında yer eden ‘arka sokaklar’ imgesinin bir devamı’ diyor. Gürer, ‘yeni bir tasarım üzerinde çaba sarf edilmiyor. Diyalog kullanmadan anlatımı sağlamış oluyorlar.’ diye ekliyor. Bir başka konunun da altını çiziyor; ‘Diziler ihraç ediliyor ve ülke adına bir imaj veriyor; ‘dizi ihracatının bu kadar yüksek olduğu ülkemizde mekan tasarım ve mahalle gibi yerlerin sunumuna verilecek önem uluslararası kamuoyunda hem ülke imajının şekillenmesinde hem de turizm profilin gelişmesinde katkı sağlayacaktır’. Girilmesi mümkün olmayan yaşamın içinde ülkemizde mahalleler var. Buraların incelenmesi olabildiğince gerçekte yaşanılanlara uyumlu bir ‘arka sokak’ yaratılması mümkün değil mi? Şu varillerden vazgeçseler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir