Tepkilerin Ardından O Altcoin Geri Adım Attı: Fiyat Fırladı!

StarkWare topluluktan geri bildirim aldı ve Starknet token kilidini %13,4’ten %0,64’e düşürdü. Ayrıca StarkNet ileriye dönük olarak her ay 64 milyon yayınlamayı planlıyor. Böylece, StarkWare’in token unlock etkinliği muhtemelen 2027 Mart ayına kadar devam edecek. Altcoin fiyatı, StarkWare’in bu adımının ardından kaybettiği zeminin çoğunu geri kazandı.

Tepkilerin ardından geri adım atan altcoin fiyatı yükseldi!

Katman-2 ölçeklendirme protokolü Starknet’in arkasındaki Blockchain şirketi StarkWare, STRK için token sürüm yapısında ayarlama yaptı. Bu gelişmenin ardından StarkNet’in yerel kripto para birimi STRK, son 24 saat içinde fiyatında yaklaşık %13’lük bir artış kaydederek 2,11 dolara kadar yükseldi. STRK token airdrop’undan sonra altcoin büyük bir satış baskısıyla karşılaştı. Bu yüzden, bu hamle StarkNet için büyük bir rahatlama olarak geliyor.

STRK günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

StarkWare STRK tokenlarının kilidini kademeli olarak açacak

Son açıklamaya göre, StarkWare STRK için daha kademeli bir kilit açma süreci uygulamaya karar verdi. Kullanıcıların dile getirdiği endişelere yanıt olarak şirket, ilk token sürümünü %13,4’ten %0,64’e düşürdü. Bu ayarlama, tokenlerin büyük bir kısmının lansman sırasında seçilmiş birkaç kişiye verilmesinin “yağmacı” olarak algılanabileceğini öne süren geri bildirimleri ele almayı amaçlıyor. StarkWare, StarkNet’in ilk katılımcıları ve yatırımcıları tarafından tutulan tokenlerin bir kilitleme dönemi altında olduğunu açıkladı. Bu taraflar, StarkWare’in araştırması ve Starknet’in ilk gelişimi sırasında StarkWare’i desteklemede çok önemli bir rol oynadı.

Bu erken katkıda bulunanlar ve yatırımcılar tarafından tutulan tokenlerin yaklaşık üçte birinin, toplamda yaklaşık 1,3 milyar token, 15 Nisan’da açılması planlanıyordu. StarkWare başlangıçta token lansmanını 29 Kasım 2023 olarak planladı. Ancak daha sonra bunu beş ay erteleyerek 15 Nisan 2024’e çekti.

StarkNet token kilit açma planı

Revize plan kapsamında altcoin projesi, 15 Nisan’da yalnızca 64 milyon token’ın kilidini açacak. Bu da toplam 10 milyar StarkNet token’ının %0,64’üne denk geliyor. Daha sonra her ay 64 milyon tokeni daha piyasaya sürecek. 15 Mart 2025’ten itibaren aylık token salınımı %1,27’ye (127 milyon token) yükselecek. Ayrıca, sonraki iki yıl boyunca devam edecek.

Güncellenen kilit açma programıyla, erken katkıda bulunanlar ve yatırımcılar tarafından tutulan 580 milyon tokenin kilidi, aynı zaman dilimi içinde 2 milyar tokenin kilidinin açılmasına yönelik ilk planın aksine, 2024’ün kapanışına kadar açılacak. Buna ek olarak, 2025 yılı sonuna kadar 1,4 milyar token daha kademeli olarak kullanıma girecek. Ardından 2026 yılı sonuna kadar 1,5 milyar tokeni daha kullanıma açacaktır. Son olarak planda, 15 Mart 2027’ye kadar 380 milyon tokenin kilidinin açmak yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir