Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le görüşmek üzere Nahçıvan’da

T24 Dış Haberler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in davetlisi olarak çalışma ziyareti kapsamında Nahçıvan’a geldi. Erdoğan, havalimanından Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’ne, Aliyev ile aynı araçla geçti. Tören alanına Aliyev’le birlikte gelen Erdoğan, burada askerleri selamladı. Tören sonunda iki lider, baş başa görüşmek üzere meclise geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev’in görüşmesi başladı. 


Fotoğraf: AA

Gündemde Dağlık Karabağ ve Zengezur Koridoru var

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nun açıklamasına göre; görüşmede, Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkileri ele alınacak, Karabağ’daki son gelişmeler başta olmak üzere güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Öte yandan iki liderin Zengezur Koridoru’na ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor.

Erdoğan ile Aliyev’in, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın temel atma törenine katılmaları ve modernize edilen Nahçıvan Askeri Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirmeleri öngörülüyor.

Zengezur Koridoru neden önemli?

Erdoğan ve Aliyev arasında bugün gerçekleştirilecek görüşmede Zengezur Koridoru’nun da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu koridor, Nahçıvan’ı Azerbaycan’ın batısına bağlayacak olan ve Ermenistan topraklarından geçmesi beklenen yolu ifade ediyor. Daha geniş anlamda ise proje Azerbaycan’ı doğrudan Türkiye’ye bağlamayı amaçlıyor.

2020’deki 2. Dağlık Karabağ Savaşı sonrası imzalanan anlaşmada Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Azerbaycan arasında ulaşım yollarının açılması öngörülmüştü. Ancak henüz bu konuda bir ilerleme kaydedilmedi.

Buna Azerbaycan ve Ermenistan’nın anlaşmadaki ilgili maddeye birbirinden farklı yorumlar getirmeleri sebep oldu. 

İlgili maddede, “Bölgedeki tüm ekonomi ve ulaşım bağlantıları açılacaktır. Ermenistan Cumhuriyeti; insanların, araçların ve malların her iki yönde engelsiz hareketini organize etmek için Azerbaycan Cumhuriyeti’nin batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım bağlantılarının güvenliğini garanti eder” ifadelerine yer verildi.

Metinde ayrıca, “Tarafların mutabakatı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Azerbaycan’ın Batı bölgelerine bağlayan yeni ulaşım bağlantılarının inşası gerçekleştirilecektir” cümlesi yer aldı.

Azerbaycan bu madde ile iki ülkenin Zengezur Koridoru konusunda anlaşmış olduğunu öne sürüyor.

Ermenistan ise ulaşım yollarının açılmasını desteklediğini, ancak bu maddede Zengezur adının kullanılmadığı gibi Bakü’nün talep ettiği şekliyle bir koridor projesinden de bahsedilmediğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir