Clinton: Netanyahu güvenilir değil, gitmeli

7 Ekim’den bu yana Gazze’de katliama devam eden İsrail ordusu, saldırılarına devam kararı aldı. İsrail insanlık suçu işlerken Başbakan Netanyahu’ya olan Batı desteği gün geçtikçe azalıyor.

Amerikan MSNBC kanalına konuşan eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Clinton, “Netanyahu’nun gitmesi gerekiyor eğer ateşkese engel olacaksa, İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonrası ne yapacağına karar vermeye engelse mutlaka gitmesi gerekiyor.” dedi.

İsrail Başbakanı’nın görevinden ayrılması gerektiğini vurgulayan Clinton, “Netanyahu gitmeli. Güvenilir bir lider değil. 7 Ekim saldırısı onun döneminde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun, saldırılarını yerinden edilmiş birçok Filistinlinin sığındığı Gazze’nin güneyindeki Refah kentine doğru genişletmesi planını korkunç olarak tanımlayan Clinton, “Ateşkes olmasını arzu ediyoruz. Hamas ateşkesi kabul ederse ateşkes olur.” yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Netanyahu ile ilişkisi hakkındaki soruya Clinton, “Biden’ın Netanyahu’yu etkilemek için elinden geleni yaptığının gayet açık olduğunu düşünüyorum.” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir