Bu Böreği Bir Kez Deneyin, Vazgeçemeyeceksiniz: Usta Şeflerin Sırrı

Formun Üstü

Yapımı oldukça zor olan su böreğinin alternatifi olan bu böreğin yapımı oldukça basit . Bu börekle kahvaltı sofralarınızı şenlendirebilirsiniz. Su böreği yapabilmek için gerekli malzemeler ise şunlardır:

Su böreği yufka soslama

6 yufka

Sosu için

1/2 su bardağı su

1/2 su bardağı süt

2 yumurta

1/2 su bardağı sıvı yağ

İç harcı için

Beyaz peynir

Kaşar peyniri

Maydanoz

Üzeri için

Yumurta sarısı

Susam

Usta şeflere taş çıkartacak su böreği nasıl yapılır?

Su böreğimizi hazırlamak için öncelikle sosumuzu hazırlamamız gerekiyor. Bunun için uygun bir karıştırma kabı içerisinde su , süt, sıvı yağ ve yumurtayı alalım. Daha sonra ise karıştırma kabı içerisine aldığımız bütün malzemeleri, güzel bir şekilde çırpmaya başlayalım. Sosumuzu hazırladıktan sonra ise bir adet yufkayı alalım ve fırın tepsisine yerleştirelim. Daha sonra ise bu yufkanın üzerine, hazırlamış olduğumuz sostan sürelim. Hazırladığımız sosu yufka üzerine serebilmek için bir yağlama fırçası kullanabiliriz. Bu sayede eşit ve dengeli bir şekilde, hazırladığımız sosu fırın tepsisine serdiğimiz yufkaya sürebiliriz.

Su böreği pişirme

Yufkamızı güzel bir şekilde soslandıktan sonra ise iki adet yufkayı parçalara ayıralım. Daha sonra parçalara ayırdığımız bu yufkaları da güzel bir şekilde sosa bulayalım ve ardından da tepsiye yerleştirelim. Parçalanmış yufkaları tepsiye yerleştirdikten sonra ise böreğimizin iç harcını serpmemiz gerekiyor. İç harcını ise çok kolay bir şekilde hazırlayabiliyoruz. Bunun için bir karıştırma kabı içerisine rendelenmiş kaşar peyniri, beyaz peynir ve ince kıyılmış maydanozu alalım. Ardından da bu malzemeleri güzel bir şekilde karıştırarak, lezzetli bir su böreği harcı elde edelim.

İç harcımızı hazırladıktan sonra ise sosa buladığımız parçalanmış yufkaların üzerine iç harcımızın yarısını serpelim. Daha sonra ise iki adet yufkayı da güzel bir şekilde sosa bulayıp parçalayalım ve ardından da bu yufkalar ile iç harcımızın üzerini kapatalım. Ardından da bu yufkaların üzerine iç harcımızın kalanını yerleştirelim ve son yufkayı da üzerine kapatarak sosa bulayalım. En sonunda ise böreğimizin üzerine yumurta sarısı sürelim ve isteğe bağlı olarak susam serpelim. Su böreğimizi pişirmek için ilk önce böreğimizi dilimleyelim ve ardından da 200 derecede çalışan fırında, yaklaşık olarak 30 dakika kadar pişirelim. Böreklerimizi fırından aldıktan sonra ilk sıcaklıkları çıkınca, servis tabağında servis edip, yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir