CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın’dan doğalgaz açıklaması: İhtiyaç sahiplerine tamamen ücretsiz hale getireceğiz

CHP’nin enerji ve altyapı politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın

“CHP olarak, hiçbir zaman Karadeniz doğal gazıyla ilgili ‘Arayamazsınız, bulamazsınız ya da çıkartamazsınız’ söyleminde bulunmadık. Tam tersine, ‘amasız, fakatsız’ sevindiğimizi ifade ettik. Buradaki doğalgaz varlığı konusunda CHP olarak yalnızca ‘Zam yapmayın. Doğalgazı kendi siyasi çıkarınız için değil, vatandaş için kullanın’ dedik” ifadelerini kullanan Akın, Aile Destekleri Sigortası kapsamında kış aylarında bütün ihtiyaç sahibi ailelere ısınma amaçlı doğalgazı tamamen ücretsiz hale getireceklerini belirtti. 

Akın, şunları kaydetti:

“İKTİDARIMIZDA HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA SOĞUKTA GİRMEYECEK: Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, halkın yararına verilen tüm taahhütleri devamlılık esasıyla mutlaka yerine getireceğiz. Vatandaşlarımız daha fazlasını hak ediyor. İktidara geldiğimizde, bir yıl boyunca 25 metreküp doğalgazı vatandaşımıza ücretsiz olarak vermekle yetinmeyeceğiz. Aile Destekleri Sigortası kapsamında, bundan sonra kış aylarında bütün ihtiyaç sahibi ailelere ısınma amaçlı doğal gazı tamamen ücretsiz hale getireceğiz. İktidarımızda hiçbir çocuk yatağa soğukta girmeyecek.

DOĞALGAZ KONUT TARİFESİNDE NİTELİKLİ İNDİRİMLER YAPACAĞIZ: Karadeniz doğal gazını gerçekten milletimiz için kullanacak ve konut tarifelerinde nitelikli indirim yapılması için çalışma yürüteceğiz. Biz, enerjiyi temel bir hak olarak görüyoruz. Hiçbir vatandaşımızın karanlıkta ve soğukta kalmaması için enerji hizmeti kaliteli ve kesintisiz, ödenebilir olacak. Bu kapsamda kış aylarının daha zorlu geçtiği illerimizden başlamak üzere, doğalgaz konut tarifesinde nitelikli indirimler yapacağız.

‘AMASIZ, FAKATSIZ’ SEVİNDİĞİMİZİ İFADE ETTİK: CHP olarak, hiçbir zaman Karadeniz doğal gazıyla ilgili ‘Arayamazsınız, bulamazsınız ya da çıkartamazsınız’ söyleminde bulunmadık. Tam tersine, ‘amasız, fakatsız’ sevindiğimizi ifade ettik. Buradaki doğal gaz varlığı konusunda CHP olarak yalnızca ‘Zam yapmayın. Doğalgazı kendi siyasi çıkarınız için değil, vatandaş için kullanın’ dedik. Karadeniz’de doğalgaz bulunmasının üzerinden geçen 32 ayda doğalgaza konutlarda tam 17 defa zam yapıldı. Konut faturaları; vergi, fon ve sistem kullanım bedeli hariç yaklaşık yüzde 230 oranında arttı.

İKTİDARIMIZDA, ISINMA, TEMEL BİR İHTİYAÇ KAPSAMINDA LÜKS OLMAKTAN ÇIKACAK: Vatandaş, kombisini açamaz hale geldi. Resmi raporlara göre, faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısı bir yılda yüzde 42 oranında artış gösterdi. Bu durum, Türkiye’de ısınma ihtiyacını lüks haline geldiğini gösteriyor. Ama vatandaşlarımız merak etmesin. İktidarımızda, ısınma, temel bir ihtiyaç kapsamında lüks olmaktan çıkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir