Avustralya’da ameliyatta yangın söndürme cihazlarının çalışması nedeniyle organ nakli yapılamadı

Avustralya‘da akıllara durgunluk veren bir olay meydana geldi. ABC News’in haberine göre, 53 yaşındaki Frank Lopresto, 14 yıl önce böbreklerine zarar veren bir otoimmün hastalığına yakalandı.

3.5 YILDIR NAKİL SIRASINDAYDI

2019’dan bu yana diyalize giren ve 3.5 yıldır böbrek nakli listesinde olan Lopresto’ya uygun böbrek bulundu. Lopresto, Royal Adelaide Hastanesi’nde böbrek nakli ameliyatına alındı.

SU BÖBREĞİ ISLATINCA AMELİYAT YARIDA KALDI

Ameliyatta, üstten su püskürtme prensibine dayalı olan “sprinkler” sisteminin devreye girmesi sonucunda nakil operasyonu tamamlanamadı. Yangın söndürme sistemi olan sprinklerdan püsküren suyun, nakledilecek böbreği de ıslatması nedeniyle nakil mümkün olamadı.

DAHA ÖNCE DE NAKİL ŞANSINI KAÇIRMIŞ

Lopresto, kendisine geldiğinde sprinkler çalıştığı için naklin yapılamadığını öğrendiğinde rüyada sandığını söyledi. Hastanedeki tedavisi süren ve diyalize giren Lopresto, daha önce de Kovid-19 nedeniyle izolasyon sürecinde olduğu için nakil şansını kaçırdığını anlattı.

HASTADAN ÖZÜR DİLENDİ

Adelaide Merkezi Yerel Sağlık Ağı’ndan yapılan açıklamada da sprinkler sisteminin beklenmedik bir şekilde devreye girdiği ifade edildi. Açıklamada, hastadan ve ailesinde özür dilendi. Hastanın böbrek nakil listesinde bekleyeceği kaydedilen açıklamada, olayla ilgili soruşturma açıldığı bildirildi.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir